Pitva mrtvého koně a následná prezervace jeho těla pro generace příští rozhodně samo o sobě může znít jako hodně bizarní nápad, nicméně právě tento počin umožnil Australanům navždy "zachovat" jednoho z nejlepších dostihových koní světa - Phar Lapa.
Phar Lapovo srdce, které je známé především díky své nadprůměrné velikosti (váží totiž neuvěřitelných 6,35 kg), je v držení Národního australského muzea. Legendární Bobby se sice narodil na Novém Zélandu, ale závodil především v Austrálii, kde vyhrál 36 z 51 startů (+ 1 vítězství v USA), přičemž dokázal vyhrál ve 14 závodech v řadě!
Isa Menziesová |
"Phar Lap se objevil na dostihové dráze v době, kdy se média začínala postupně transformovat do podoby, jak je známe dnes... Noviny se začínaly snažit upoutat čtenáře nejen aktuálními a čtivými články, ale také grafickým designem. Začaly se využívat fotografie a obrázky, různé titulky a jiné grafické prvky, které měly za úkol oživit titulní stránku a přilákat čtenáře. Rozvíjela se i technologie filmu, takže lidé mohli v kinech např. sledovat tzv. filmové týdeníky z dostihového i jiného prostředí," dodává Isa.
Phar Lapova hvězdná kariéra však neskončila happyendem: šampión uhynul na předávkování arzenem ve věku 5 let, kdy byl na vrcholu své dostihové kariéry.
"Radiové vysílání pomalu ustupovalo bezdrátovým technologiím, které se začínaly formovat. Právě tyto faktory v kombinaci s Phar Lapovými úžasnými úspěchy na dráze vedly k tomu, že se stal oslavovanou celebritou, jejíž náhlá smrt vyvolala řadu spekulací a nakonec vedla až k nesmrtelnosti."
Poslechněte si více z tohoto zajímavého rozhovoru:
Zpracováno podle materiálů poskytnutých producentkou Melanií Simovou.
Překlad: Phar.Lap
Zdroj nahrávky:www.abc.net.au.com
Překlad: Phar.Lap
Zdroj nahrávky:www.abc.net.au.com
Žádné komentáře:
Okomentovat