Angličané nebyli zdaleka první, koho napadlo uspořádat koňské dostihy. První, kdo vyrazil na hřbetech koní vstříc sportovní slávě, byli patrně Peršané. Tento koňský sport se rychle ujal a šířil. Ovšem právě v Anglii se dostihový sport zformoval do podoby, jak jej známe dnes.
Jak to tenkrát všechno začalo
Závody byly zpočátku součástí lidových slavností, trhů a poutí. Běhalo se podle jednoduchých pravidel. Publikum s napětím tipovalo vítěze a popularita dostihů nezadržitelně stoupala. Když se o dostizích dozvěděla královna Alžběta, nastal zlom, který tomuto sportu vynesl přívlastek „sport králů“ – Alžběta totiž začala tyto akce pravidelně navštěvovat a oblíbila si je natolik, že sama začala jejich pořádání štědře podporovat. Tak se dostihy postupně rozšířily do Londýna, Doncasteru, Salisbury, Carlislu, Richmondu, Liverpoolu a Chesteru. Stávaly se prestižní záležitostí a když se protáhly na více dní, vznikly tzv. meetingy. Posedlost dostihy se v anglických královských rodech dědila. Jakub I. na vyjížďce roku 1605 objevil pláně u Newmarketu, kde zbudoval tréninkové středisko a dostihovou dráhu. Perfektně upravenému travnatému povrchu se začalo říkat „turf.“ Právě toto slovo se zakrátko stalo synonymem pro označení všeho, co se dostihového dění týká. Královna Anna roku 1711 vytyčila další mezník dějin turfu, když poblíž vesničky Ascot nechala zbudovat rozsáhlé závodiště, jehož proslulé Royal Ascot Mítingy mají jedinečnou atmosféru a po staletí se nesou v duchu „vidět a být viděn.“ Dostihy se rozbujely po celé Anglii jako divoká růže, jejíž trny se však zakrátko staly nezvladatelnými. Chyběla rázná pravidla, takže se objevovaly spory a skandály, které často končily u soudu, proto v roce 1752 vznikl Jockey Club. Roku 1756 byly vypsány dostihy pro kategorii tříletých koní. V roce 1758 byly stanoveny povinné zátěže, v roce 1762 došlo k registraci barev jednotlivých majitelů a roku 1773 vznikly dostihy pro dvouleté koně a vyšla první dostihová ročenka. Jockey Club autoritu, řád a systém. Jeho předseda sir Charles Bunbury si mezi dobovými turfmany vysloužil přezdívku „diktátor turfu.“ Jeho nástupci, lordu Bentickovi se zase říkalo „Napoleon turfu.“ Zavedl startovní čísla, sedliště, zkušební cval před dostihem a přehlednou výsledkovou tabuli. V téže době se v Anglii také postupně rodila perla dostihových oválů, která následně opanovala dostihová závodiště celého světa - Anglický plnokrevník, nejrychlejší kůň světa.
Stručný přehled závodišť ve Velké Británii |
Současné ozvěny historie turfu
Velká Británie je i v současnosti pro turfmany i pouhé milovníky turfu zemí zaslíbenou. Existuje mnoho míst, které stojí za to vidět, ale jen v Národním muzeu dostihového sportu v Newmarketu (angl. The National Horse Racing Museum Newmarket) na Vás dýchne ona nezapomenutelná atmosféra dob dávno minulých. Před muzeem stojí bronzová socha Hyperiona, jednoho z nejvýznamnějších plemeníků své doby.
Bronzová socha slavného plemeníka Hyperiona |
Samotná expozice muzea představuje historické artefakty související s turfem ve Velké Británii od jeho historických počátků až po současnost (vč. koster slavného Eclipse a již zmíněného Hyperiona). K dispozici je též archiv s mnoha historickými záznamy a fotografiemi. V budově sídlí také Vestey Gallery: rozsáhlá obrazová galerie sportu, kde visí mj. i obrazy slavných koní, trenérů a žokejů. Poblíž leží rozsáhlé chovné, tréninkové a dostihové středisko Newmarketu, „alfa a omega“ turfu Velké Británie. Kromě prohlídky Národního hřebčína (National Stud), na jehož pozemcích lze kromě plnokrevných matek s hříbaty obdivovat také impozantní sochy, kterým vévodí bronzový odlitek famózního Mill Reefa.
Bronzová socha plemeníka Mill Reefa |
Samozřejmě nelze zapomenout, že v Newmarketu má své sídlo i slavná společnost Tattersalls založená v roce 1766 Richardem Tattersallem, která se již více než 200 let zabývá prodejem plnokrevníků v celosvětovém měřítku. Město však láká také historickou částí a možností návštěvy nefalšovaného anglického tréninku dostihových koní a hlavně či dvou přilehlých dostihových drah.
Rowley Mile v Newmarketu (GB) |
Na Rowley Mile se běhají prestižní Gr.1 dostihy 1000 Guineas, 2000 Guineas, Champion Stakes, Dewhurst Stakes, Middle Park Stakes, Sun Chariot Stakes a další. July Course se využívá v letních měsících, přičemž nejzajímavější na programu jsou Gr. 1 dostihy Falmouth Stakes a July Cup.
Závodiště Royal Ascot (GB) |
Perlou britského turfu je závodiště Ascot, kde se běhá 9 ze 32 Gr.1 dostihů v GB. Nejelitnější mítink je červnový Royal Ascot, z dalšího programu zaujme Gold Cup a King George VI. And Queen Elizabeth Stakes.
Opravdové vzrušení lze zažít na závodišti Epsom Downs při proslulém derby mítingu, který začíná Gr.1 Coronation Stakes, druhý den následuje Oaks a třetí den vrcholí legendárním Epsom Derby.
Závodiště v Cheltlenhamu (GB) |
Pro fanoušky překážkových dostihů jsou největší lahůdkou cheltlenhamské mítingy, obzvláště ten březnový. Čtyřdenní mítink zahrnuje elitní Champion Hurdle, Queen Mother Champion Chase, World Hurdle a Cheltenham Gold Cup.
Závodiště v Aintree (GB) |
Na závěr nesmí chybět zmínka o nejstarším překážkovém dostihu konaném na závodišti v Aintree – Velké národní (Grand National).
Autorka článku: Phar.Lap (Inéz Chehaibi)
Zdroj fotografií: Internet, archiv autorky
Publikováno v Jezdectví 7/2011
Zdroj fotografií: Internet, archiv autorky
Publikováno v Jezdectví 7/2011
Žádné komentáře:
Okomentovat