Prohledej blog / Search this blog

10/15/2009

Melbourne Cup očima Catherine Ellis


Pokud se v Austrálii chcete bavit o koních, nemůžete začít jinak než u Melbourne Cupu. Ne nadarmo se tomuto okázalému historickému podniku přezdívá "dostih, který zastavuje národ." Samozřejmě se už nesčetněkrát stalo, že jeho konání bylo z mnoha příčin ohroženo. Jednou za to mohla vlna koňské chřipky, která terorizovala plnokrevníky u protinožců, ale z té se nakonec všichni rychle otřepali a Austrálie o svůj dostih nepřišla. Davy se jako obvykle valily uhledně upravenou příjezdovou cestou k zelenému oválu závodiště, aby si vsadily na svého favorita...


Je úplně jedno,zdali nejste koňský fanatik či jste nikdy dostihového koně neviděli, Melbourne Cup Vás zkrátka dostane! Je to jako pohádka. Mávnutím kouzelného proutku (v našem případě praporku startéra) všechno ostatní zmizí a zůstane jen startovní pole odvážných. To všechno a ještě víc je Melbourne Cup. Proč je pro Australany tak populární, zjišťovala Catherine Ellis, reportérka.


CATHERINE ELLIS, REPORTÉRKA: Koně, móda, dobré jídlo, celebrity a oslavy. Každý si jistě najde to své! Téměř 150 let v dešťi, v bouři nebo v horku, se Australané každé první úterý v listopadu schází na závodišti ve Flemingtonu, aby sledovali svůj Melbourne Cup. Sejde se zde kolem 100.000 lidí, ostatní se krčí u televizorů či rádia. Melbourne Cup je dnes již celosvětovou záležitostí, takže i v dalších částech světa zažívají fanoušci dostihového sportu svůj "hej day".

Všechno začalo roku 1861. Kůň jménem Archer, první vítěz Melbourne Cupu, musel nejprve ujít 800 km z rodného města Nowra v Novém jižním Walesu až do Melbourne - a pak ještě odběhnout závod a vyhrát!

Nejslavnějším koněm historie Melbourne Cupu zůstane bezpochyby ryzák Phar Lap, miláček Austrálie. Jeho jméno zní v překladu "Blesk" a právě tak tento hrdina i závodil - jako blesk s nebes. Vyhrál 37 z 51 startů vč. Melbourne Cupu. Phar Lap byl nesmírně oddán svému ošetřovateli Tommymu Woodcockovi. Bez jeho přítomnosti odmítal žrát a nikdy si nevzal krmení od nikoho jiného.
TOMMY WOODCOCK: "Úžasný kůň... chodil za mnou jako pejsek."
Phar Lap uhynul v roce 1932 a mnozí lidé věří, že byl otráven. Jeho ostatky jsou v současnosti umístěny ve 3 různých muzejích. Jeho vypreparovaná kůže je v Melbourne, jeho kostra na Novém Zélandu a srdce v Canbeře.

Makybe Diva, další slavné jméno na listině vítězů, které Austrálie bezmezně uctívá. Není divu, je to totiž jediná klisna, co tento dotih vyhrála hned 3x za sebou v roce 2003, 2004 a 2005! Za své výkony si Makybe Diva vysloužila bronzovou sochu, která byla odhalena v rodném městě jejího majitele Port Lincolnu v Jižní Austrálii.

CATHERINE ELLIS, REPORTÉRKA: Zatímco zprvu byl cenou pro vítěze zlatý pohár a několik tisíc, v současnosti patří Melbourne Cup k nejlépe dotovaným dostihům světa. Cena pro vítěze se totiž postupně vyšplhala někam jinam! Vítěz samozřejmě dostane svůj "zlatý" pohár, ale k tomu inkasuje i pohádkovou sumu v celkové výši 5.000.000 USD! Potomci vítězů Melbourne Cupu mají na trhu plnokrevníků zajištěnu dobrou cenu, která se může vyšplhat až do závratných výšin. Výše zmíněná Makybe Diva přivedla např. na svět hřebečka a za několik málo měsíců se jeho cena vyšplhala na rovných 5.000.000 USD!


Melbourne Cup je rovněž velmi výnosný co se sázení na koně týká, neboť v den jeho konání totiž obyčejně sazí i lidé, kteří tak normálně nečiní! Propuká jakási fanatická sázková horečka - co kdyby se to tentokrát přeci jen povedlo, že?

Není to jen závod, který si každý užívá. Poslední dobou se víc a víc stává i obrovskou kulturní a sociální akcí zvláště pokud se módy týče. Popravdě, některé modely občas vzbudí větší zájem než samotní plnokrevníci na startu. Např. v roce 1965 díky Melbourne Cupu získala světovou publicitu anglická modelka - Jean Shrimptonová, která se mezi diváky objevila ve sněhobílých šatech, které končily nad koleny, což zpočátku vyvolalo mezinárodní šok, ale za pár měsíců se podobná verze mini-sukně rozšířila po celé Austrálii!

V současnosti se mnoho diváků obléká do barev dostihové stáje, které fandí. Starší, usedlejší generace volí formální oblečení, ale někteří vtipálci poskakují v hledišti v podivných kostýmech. Fantazii se prostě meze nekladou... Móda a podivné oblečení patří tak nějak k dostihu. Na konci tohoto význačného dne se totiž volí nejlepší oblek dne a nemyslete si, že jsou to vždy jen dámy, kdo na sebe nakonec strhne všeobecnou pozornost...

Zdroj informací: Internet
Překlad a korektury: Phar.Lap

Žádné komentáře:

Okomentovat

Web Trafficfile recovery

book your room today