Prohledej blog / Search this blog

Sledovat emailem / Follow by Email

8/12/2009

Phar Lapovy kosti matou fanoušky?


Poprask, který způsobilo potvrzení, že Phar Lap byl před 75 lety skutečně otráven, ještě zcela neutichl a už tu máme další skandál. Poslední dobou se vyrojily dohady zda-li kostra šampióna v expozici muzea Te Papa na Novém Zélandu je správně sestavena. Někteří lidé totiž tvrdí, že si povšimli podivné kosterní stavby, která podle jejich názoru naprosto nekoresponduje s dobovými fotografiemi šampióna. Kostra má podle nich příliš krátký hřbet a její zadní nohy se zdají být pod tělem podivně podsunuté...

Robin Marshallová, majitelka webové stránky Horsetalk.co.nz, si během své osobní návštěvy muzea Te Papa rovněž povšimla podivného uspořádání kostry. Stačila chvilka práce na počítači, aby zjistila, že na těchto domněnkách zřejmě něco pravdy bude. Její "digitální model" totiž ukázal jisté nepřesnosti. Zejména pak "ubohý postoj," nepřirozený sklon krku a podivné podsunutí zadních nohou.

Doposud nikdo nezpochybnil pravost kostry, takže se logicky dá předpokldáat, že opravdu patří slavnému Phar Lapovi a celá disproporce je problémem způsobeným nedostatkem místa mezi jednotlivými obratli.

'Phar Lap byl obrovský plnokrevník,'' dodává paní Marshallová. 'Tak veliké zvíře by rozhodně měo zabírat více místa. Zejména zadní část kostry ve mě vzbuzuje silný dojem, že něco není tak úplně v pořádku. Nějak nezapadá do celku - zadní nohy se zdají být přiliš blízko předních. Očekávala bych, že tak velký kůň bude zabírat daleko více prostoru a odrážet jistou dominanci,'' tvrdí o australském šampiónovi a vítězi 37 z 51 startů paní Marshallová. 'Rozhodně mohli lépe poskládat i jeho krk a lebku. O předních nohou by se také dalo polemizovat. Mám z této expozice prostě dojem, že ta kostra patří zcela obyčejnému koni a ne šampiónovi a národnímu hrdinovi Austrálie 30 let 20. století."

Paní Marshallová se obrátila na veterináře a kvalifikovaného chiropraktika Kevina Hausslera z univerzity v Coloradu, který je rovněž držitelem doktorátu z Kalifornské univerzity v koňské páteřní anatomii, a předložila mu svůj počítačový model. Doktor Haussler prohlásil, že důvodem disproporce je zřejmě malý odstup obratlů.

"Z fotografie, kterou jsem dostal jasně vyplývá, že Phar Lap měl zcela odlišnou kosterní stavbu a tudíž se musím ztotožnit s tvrzením paní Marhallové a konstatovat, že kosterní pozůstatky nejsou správně sestaveny,'' dodává Haussler.

Paní Marshallová (vpravo) a její počítačový model


Vedení muzea Te Papa se však k celému incidentu staví neutrálně. Chris Paulin, projektový manažer přírodních věd, říká, že Phar Lap byl vypreparován v roce 1932 a proto je dle jeho názoru více historickým než anatomickým artefaktem. Jelikož si doposud nikdo z návštěvníků veřejně nestěžoval, zůstala kostra nedotčená a žádné změny nejsou podle něho v plánu. Pan Paulin dále uvádí, že pro modifikaci porušených kosterních pozůstatků se využívá tzv. plastická pěna. "Pokud to ale není nezbytně nutné, snažíme se, aby se kostra sestávala převážně z originálních kostí."

K vyjádření manažera muzea paní Marshallová pouze dodává: "Jako oddaný fanoušek tohoto velikána turfu, bych jej raději viděla stát v jeho přirozeném postoji než abych se na něj dívala jako na historický vzor reprezuntující preparační proces z roku 1932. Vždyť to byl šampión a měl by podlě toho i vypadat.''

Kostra slavného Phar Lapova prapředka,Eclipse, umístěná na
Královské veterinární koleji poblíž Hatfieldu,

se zdá být v pořádku.

Reportér: Stu Piddington
Publikováno: 8.8.2009

Zdroj: Sydney Morning Herald (Australia)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Web Trafficfile recovery

book your room today