Prohledej blog / Search this blog

7/01/2009

Drezurní šok!


Isabell Werthová a Gigolo FRH – po Graditz z Bunett von Busoni xx

Pokud je v jezdeckém sportu řeč o "drezurní královně," každý hned ví, o kom se mluví: Isabell Werthová je bezpochyby nejúspěšnější jezdkyní drezury na světě. Vystudovaná advokátka z Rheinbergu, narozená 21.7.1969, získala 4 Olympijské zlaté, 6 zlatých z mistrovství světa a 12 titulů mistryně Evropy. K tomu připočítejte ještě 14 medailí z Německých mistrovství. a další ocenění. Isabell vyhrála v podstatě všechno, co se na mezinárodní úrovni v drezuře vyhrát dá. Jejím nejúspěšnějším partnerem byl Hanoverán Gigolo FRH po Graditz z Bunett von Busoni xx, s nímž dosáhla největších úspěchů.

Vítězné družstvo - Isabell Werth(uprostřed)

A právě výše zmíněná jezdkyně a několikanásobná držitelka Olympijského zlata v drezuře, byla suspendována poté, co v systému jednoho z jejích koní dopingový test potvrdil nález zakázané látky. Německá jezdecká fererace totiž oznámila, že kůň Whisper jezdkyně I. Werthové (39) byl na mezinárodních závodech, které se uskutečnily ve Wiesbadenu dne 30.5.2009, pozitivní na fluphenazin, což je sedativum. Werthová tak byla s okamžitou platností vyloučena ze všech dalších závodů. "Pro jezdecký sport je to katastrofa, nesmíme se ale nechat vyvést z míry a musíme pokračovat cestou, na jejímž konci bude jen čistý sport bez jakéhokoliv dopingu," uvedl prezident Německé jezdecké federace.

Isabell Werthová v akci

Národní jezdecká federace již stanovila termín slyšení, na kterém se Werthová bude mít možnost k celé kauze vyjádřit a požadovat ověření vzorku B.

Isabell Werthová však tvrdí, že nalezená substance byla medikací proti tzv. třesavce (angl. horse shivers). Ve svém tiskovém prohlášení pak dále uvedla, že zmíněná anti-psychotická substance nebyla u koně použita ve smyslu sedativa, ale pouze jako léčba výše zmíněné třesavky. Věřila, že výše uvedená látka se z organismu koně vyloučila již před samotnými závody. Whisper podle ní trpí tzv. třesavkovým syndromem, jenž ovlivňuje centrální nervový systém a způsobuje nerovnováhu zvláště pokud má kůň po delší dobu stát pouze na třech končetinách – např. když jsou mu ošetřována kopyta, nasazovány bandáže nebo podkovy.

Pozn autorky:

Třesavkový syndrom (angl. shivers syndrome) je velmi obtížný stav vyskytující se převážně u teplokrevných sportovních koní a remont. Na tento stav poprvé upozornila doktorka Stephanie Valbergová z University v Minnesotě, ale ani kovářům není třesavka tak úplně cizí. Projevuje se zejména tím, že kovaný kůň má velké problémy udržet se v průběhu úpravy kopyt a samotného kování jen na třech nohou. Práce s takovým koněm je pak velmi nebezpečná.


Isabell Werth - relax po tréninku

Tiskové prohlášení Isabell Wertové:

"Takový kůň si není jistý sám sebou a začíná ztrácet balanci a kácí se k zemi. Toto onemocnění není bolestivé a nemá žádný vliv na schopnosti koně soutěžit, ohrožuje však lidi, kteří jsou s takovým zvířetem denně ve styku např. kovář, ošetřovatel a jezdec. Z toho důvodu jsem požádala svého veterináře, pana Hanse Stihla (SUI), o konzultaci, jak dále postupovat. Pan Stihl mi vysvětlit, že na tuto nemoc neexistuje lék, ale mnoho koní v jeho péči dobře reagovalo na aplikaci medikamentu Modecate, jehož aktivní složku tvoří právě FLUPHENAZIN. 16.5.2009 jsme tedy výše uvedený medikament Whisperovi aplikovali, abychom zjistili, jak na něj zareaguje. Když jsme mu poté zvedli nohu, třesavka ustala v tom smyslu, že jsme již nebyli vystaveni žádným nekontrolovaným pohybům ze strany zvířete. Samozřejmě jsem se zeptala i na dobu odbourávání z organismu koně, načež mi pan Stihl řekl, že podle jeho zkušeností by mělo stačit šest dní, dodal ale, že si nikdy nemůžeme být 100 % jistí, proto jsem se rozhodla nepokoušet osud a přihlásila Whispera až na závody ve Wiesbadenu. Domnívala jsem se podle svých znalostí a zkušeností, že tato doba byla dostatečně adekvátní ve smyslu, že kůň je již na závody tzv. "čistý." Navzdory dostatečně dlouhé době odbourávání však antidopingová laboratoř FEI stopy po tomto léku v jeho organismu nalezla. Jedním z možných důvodů je i to, že laboratoř mohla využít nějaké vylepšené testovací postupy. Na základě těchto výsledků mi FEI samozřejmě okamžitě pozastavila licenci, jak to přikazují pravidla. Pravdou však je, že bylo nalezeno opravdu jen mikroskopické množství této látky, což ovšem nemění nic na skutečnosti, že podle pravidel FEI jsem se provinila tzv. nedovolenou medikací. Opravdu velice lituji svého rozhodnutí, ale jsem přesvědčena, že jsem jednala správně. Přála bych si, aby byla antidopingová pravidla v dohledné době novelizována. Mělo by v nich být přihlédnouto k faktu, že v určitých případech by měl být brán zřetel na skutečnost, že ve světě sportovních koní se občas prostě nelze vyhnout aplikacím určitých látek. Díky tomu pak sportovní jezdci čelí dlouhému období diskvalifikace jen proto, že nesprávně odhadli dobu potřebnou k odbouraní určité léčebné látky z organismu zvířete, vždyť takové analýzy jsou pro většinu jezdců téměř neodhadnutelné.

Jsem si však vědoma toho, že jsem zavdala příčinu k pochybnostem o své cti a poškodila jméno celého jezdeckého světa. Omlouvám se tímto nejen všem svým blízkým, ale i všem protagonistům jezdeckého sportu. Udělám samozřejmě vše, co bude v mých silách, abych pomohla objasnit doposud nezodpovězené otázky." Isabell Werth

Publikováno: 24.6.2009
Zdroj fotografií: Internet
Překlad: Phar.Lap

2 komentáře:

  1. No, jako absolutní laik ohledně koní nemohu posoudit, jestli podání medikamentu bylo dobře nebo ne. Ale pokud měl kůň opravdu problémy, tak bych se snažila ty problémy zmírnit. Buď zrušit vyvolávající syndromy (tzn. tréninky, a všechny namáhavé situace) - nebo podat lék. Vážně, pokud má kůň pokračovat, je lepší mu pomoci, ne? To je aspoň můj názor laika.

    OdpovědětVymazat
  2. Z pozice laika máš samozřejmě pravdu, ale z pohledu profesionála nebo rozhodčích na závodech tohle neplatí. Podle pravidel FEI a WADA je diskvalifikován každý kůň jakmile antidopingová kontrola odhalí v jeho systému tzv. zakázanou látku. Za to odpovídá majitel koně. Pokud si majitel koně není jistý, žádá svého veterináře o konzultaci. V tomto případě to bylo pochybení veterinárního lékaře Isabell Wertové.

    OdpovědětVymazat

Web Trafficfile recovery

book your room today